Az EFT az Emotional Freedom Techniques, magyarul az Érzelmi Felszabadulás Technikája rövidítése. Az itt található anyagok (videók, könyvajánlások, cikkek stb.) segítenek jobban megismerni ezt az egyszerű és igen hatékony technikát. A cikkek egy részének tartalma feltételezi az EFT bizonyos szintű ismeretét, míg mások pusztán ismertető jellegűek.
2009. április 25.
EFT Csúcstalálkozó - Patricia Carrington a "választás módszer"-ről
A program 2. napján szerepelt Patricia Carrington, az EFT közösség egyik legismertebb tagja, pszichológus, több könyv szerzője. Az ő nevéhez fűződő "választás módszer" (choices method angolul) nagy népszerűségnek örvend. Ő írta a Try It On Everything c. EFT-ről szóló dokumentumfilm kísérőkönyvét.
Patricia a választás módszert már azelőtt elkezdte használni ügyfeleinél, hogy megismerte volna az EFT-t. Észrevette, hogy a pozitív megerősítések (affirmációk), nem mindenkinél működnek, sokak nem tudták elfogadni, hogy olyan állításokat ismételgessenek, melyekről tudják, hogy nem igaz. Pl. ha egy lepusztult lakásban laksz és azt kellene mondanod, hogy "gyönyörű, napfényes, csodálatos kilátással rendelkező lakásban lakom", ez a kijelentés lehet, hogy csak ellenállást kelt benned, és még inkább felhívja a figyelmedet jelenlegi, nem éppen rózsás helyzetedre.
Viszont ha a mondatot átfogalmazod, és egy választást fogalmazol meg (ezt vagy azt választom), máris kikapcsolod az ellenállást, és tudatalattidat ráprogramozod az adott szituáció elfogadására.
EFT gyakorlatában akkor kezdte el használni ezt az átfogalmazást, amikor látta, hogy sokaknak nehezére esik kimondani, hogy "...mégis szeretem és tökéletesen elfogadom magam". Azt tapasztalta, hogy ha ezt is egy választássá tesszük, sokkal hatékonyabbá válik a bevezetés/ráhangolódás.
(Magyarul sajnos ezeket a választásokat nem mindig tudjuk olyan frappánsan, folyékonyan és természetesen megfogalmazni. Az angol "I choose to..." megfelelője az lenne, hogy "azt választom, hogy...", és ezzel a kifejezéssel számomra sokszor nehézkessé, magyartalanná válik a bevezető mondat. Ezt úgy szoktam kikerülni, hogy esetleg a választás helyett döntést vagy szándékot fogalmazok meg. Az "úgy döntök, hogy.." vagy pl. a "kifejezett szándékom, hogy" időnként hatásosabb megfogalmazásokat tesz lehetővé.)
Hogyan alkossuk meg saját "választásainkat"? Patricia ehhez egy igen egyszerű módszert javasol:
Egy papírlapot ossz függőlegesen kétfelé egy vonallal. A bal oldalra írj fel 5 olyan dolgot, amivel nem vagy megelégedve az életedben, amin változtatni szeretnél (a magánéletedben, a munkáddal vagy az egészségeddel, külsőddel kapcsolatban, stb.)
A következő lépésben a jobb oldalra írd fel ezeknek az ellenkezőjét, illetve azt amit ezzel szemben vagy ehelyett elérni szeretnél. Ha pl. a bal oldalon az szerepel, hogy "A súlyom 90 kg", akkor a jobb oldalra írhatod azt, hogy "A súlyom 60 kg". Fontos, hogy a jobb oldalra ne azt írd, hogy mit nem szeretnél, tehát az állítások pozitívak legyenek, a "nem - ne" használata nélkül. A másik fontos szempont, hogy ne másokról szóljon, ne mások nevében válasszunk.
Ezek a jobb oldali kijelentések lesznek a választásaid. Írd eléjük, hogy "azt választom, hogy". Igyekezz úgy megfogalmazni, hogy számodra jól hangozzon.
Egy (saját) példa a teljes EFT bevezető mondatra: "Bár nagyon felidegesített, amit a főnököm mondott, azt választom, hogy meglepően nyugodt maradok."
Az első körben az egyes pontokat kopogtatva a negatív részt mondjuk (nagyon felidegesített, ez az idegesség, stb.). A második körben a pozitív választást ismételjük (a nyugalmat választom). A harmadik körben a negatív és pozitív kifejezések váltakoznak úgy, hogy a legutolsó pontra a választás jusson.
A rövidített kört alkalmazzuk, az ujjpontok és a szemmozgások nélkül (A Karate Ponton kezdve és összesen 8 pont kopogtatásával).
Összefoglalva, a sikeres "választások" megalkotásának 5 alapszabálya:
1. Fogalmazzunk konkrétan.
2. A választás legyen érdekes számunkra, használjunk színes, élménykeltő kifejezéseket, melyeknek már a puszta kimondása is felkelti figyelmünket (pl. "azt választom, hogy könnyedén és élvezettel futom végig a kitűzött szakaszt").
3. A választás azt tükrözze, amit tényleg akarsz.
4. Ne tartalmazza a "ne" ill. "nem" szavakat, pozitív állítás legyen.
5. Ne válassz mások helyett. Ha valaki másnak a viselkedésén szeretnél változtatni, az ehhez való hozzáállásodon változtass.
Patricia Carrington később a választások módszerét még hatékonyabbá tette azzal, hogy kiegészítette valamivel, amit úgy lehetne fordítani értelemszerűen, hogy "a pozitív erőforrásokra támaszkodás" (positive resource states - azt hiszem, hogy eredetileg egy NLP-s kifejezés). Arról van szó, hogy keresünk egy olyan emléket, amikor olyanok voltunk vagy úgy viselkedtünk ahogy most szeretnénk. A pozitív erőforrás lehet egy másik személy is, akiben megvan az a tulajdonság, amit meg szeretnénk valósítani magunkban. Patricia példájában egy hölgy szerepelt, aki nagyon félt a lakóhelye közelében élő medvétől. Az ő pozitív erőforrása Mary volt, aki teljesen nyugodtan viszonyult a medvéhez, és mindig tudta hogyan viselkedjen ha elé került. Így ennek a hölgynek a mondata úgy hangzott, hogy "bár rettenetesen félek a medvéktől, azt választom, hogy ebben a tekintetben úgy viselkedem, mint Mary". Néhány nap múlva félelme teljesen elmúlt.
Ahhoz, hogy saját pozitív erőforrásunkat megtaláljuk, kérdezzük meg magunktól, hogyan szeretnénk érezni magunkat, és emlékezzünk vissza arra, hogy mikor éreztük úgy magunkat, akár csak néhány pillanatra is (mindegy milyen szituációban, az érzést kell visszaidézni). Ezzel megerősítjük magunkban az érzést.
----
Legközelebb Sandi Randomski előadásáról szeretnék írni.
2009. április 22.
EFT Csúcstalálkozó - Nick Ortner a rendezvényről
Ígéretemhez híven összegzem a Nick Ortnerrel készült interjú legérdekesebb gondolatait.
Az EFT Csúcstalálkozó célja az EFT módszerrel kapcsolatos különböző technikák, információk összegyűjtése a legismertebb szakemberektől, és ezek megosztása minden érdeklődővel.
Nick javasolja, hogy mielőtt elkezdjük meghallgatni a felvételeket, tűzzünk ki magunknak egy célt, fogalmazzunk meg egy szándékot arra vonatkozóan, hogy mit szeretnénk elérni az itt kapott információ felhasználásával. Ezután hallgassuk meg nap mint nap a felvételeket, és kopogtassunk együtt velük, ill. próbáljuk ki a javasolt technikákat.
Előfordul, hogy a pozitív eredmények ellenére valaki egy idő után abbahagyja a kopogtatást. Ilyenkor lehet, hogy a háttérben a változástól való félelem húzódik meg. Mindenképpen tegyük az EFT-t napi gyakorlatunk részévé. Érdemes akár azzal a bevezető mondattal kopogtatni, hogy "Bár ma semmi kedvem sincs kopogtatni, mégis ......"
Akár 1-2 kör kopogtatás elég így az ellenállásunk legyőzésére.
Napi tevékenységünk során gyakran előfordul, hogy valamivel szemben ellenállást érzünk. Ezt okozhatja a stressz is. Pl. reggel felkelünk, és nincs kedvünk dolgozni menni, mert már előrevetítjük magunknak ami ott vár bennünket. Ez a gondolat ellenállást okoz, és azonnal kezelhetjük EFT-vel. Ha fél órával később a gyerekeink felbosszantanak, jöhet egy újabb kör.... és így tovább. "Na jó, de nem kopogtathatok egész nap!" - mondják sokan. Természetesen nem, és nem is lesz rá szükség hosszú távon. Viszont ha napi rendszerességgel azonosítjuk ezeket az ellenállást okozó gondolatokat, és EFT-vel felszabadítjuk őket, néhány nap múlva azt fogjuk tapasztalni, hogy reggel már nem jutnak eszünkbe a munkahelyi konfliktusok, a gyerek lassúsága sem bosszant fel, és így tovább.
Az EFT és a paradigmaváltás (túllépés eddigi határaimon) kapcsolatáról Nick megemlítette, hogy valamennyien sajátos hitrendszert alakítunk ki magunkban felnőttkorunkra. Ennek megfelelően, az a hit alakult ki bennünk, hogy ha valaki rosszat tesz, árt nekem, akkor az a természetes, hogy megharagszom rá és nem bocsátok meg neki (vagy csak akkor, ha már megbűnhődött érte). A paradigmaváltás azzal jár, hogy ehelyett elgondolkozom azon, hogy milyen érzés esik jól nekem. Esetleg rájövök és el tudom fogadni, hogy egy régen történt sérelem miatti neheztelés nem jó érzés, és mint ilyet elengedhetem. Az EFT ebben segíthet. A 10 éve hordozott negatív érzések rengeteg energiánkat emésztik fel, ha tudatára ébredünk annak, hogy dönthetünk úgy is, hogy ezeket felszabadítjuk, saját erőnknek is tudatára ébredünk. Kérdezzük meg magunktól: "Hajlandó vagyok ezzel a haraggal/depresszióval/sérelemmel stb. együtt élni életem végéig?" A választás a mienk! Ha megszokjuk negatív érzéseink elengedését, egy idő után lehet, hogy már nem is lesz hozzá szükségünk EFT-re, mert mint szokás berögzül.
A magunkban tartott negatív érzelmek energiaveszteséggel járnak, gyengítik immunrendszerünket. Mégis az emberek általában azt hiszik, hogy nincs hatalmuk az érzelmeik felett, azok egyszerűen csak vannak (sőt még meg is tudják magyarázni, hogy miért éreznek úgy ahogy). Vagy a génjeiket hibáztatják érte. Az igazság az, hogy ideje, hogy felelősséget vállaljunk az életünkért, és érzelmeinkért is. Rajtunk múlik, hogy mit tartunk meg és mit engedünk el. Vegyük vissza a hatalmunkat a külső körülményektől!
N. Dénes Éva
EFT-ADV, Trainer
http://evadenes.com
2009. április 21.
EFT Csúcstalálkozó, ápr. 20-28.
Tegnap, illetve számunkra ma kezdődött egy jelentős EFT esemény: a világméretű virtuális EFT Csúcstalálkozó (EFT World Summit). Az online esemény ingyenesen látogatható, naponta 2 előadás ill. interjú hangzik el, melyek 24 órán keresztül elérhetők az esemény weboldalán.
Angolul tudóknak érdemes regisztrálni a fenti zárójeles linkre kattintva, akik pedig inkább magyarul szeretnének róla olvasni, látogassanak ide a következő napokban. A legérdekesebb és leghasználhatóbb interjúk kivonatos tartalmát itt fogom közölni.
A mai, első napon Nick Ortnert, a Try In On Everything c. film producere, és az EFT Csúcstalálkozó egyik szervezőjét kérdezte meg Jessica Ortner (kollégája és mellesleg testvére) az esemény céljáról.
A másik interjút Carol Look, az EFT általam egyik legkedveltebb mestere adta, az EFT alapjairól.
Holnap az első nap hanganyagából fogok részleteket közölni.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)