2009. augusztus 11.

EFT Csúcstalálkozó - Sandi Radomski a testsúlyproblémákról


Jessica Ortner Sandi Radomskival folytatott interjújának kivonatos fordítása (készítette: N. Dénes Éva) - 1. rész

Sandi okleveles szociális munkás, pszichoterapeuta, EFT terapeuta és természetgyógyász orvos. A Wisconsin Egyetem orvosi karán tanított 8 évig, társzerzője a „Kulcs a sikeres fogyáshoz” nevű számítógépes programnak. Amit mond, azt a leghitelesebbé mégis az teszi, hogy az iskolában ő volt a legkövérebb gyerek. Szülei is 150 kg körüliek voltak, testvére most is nagyjából ennyit nyom. Nyolcadikos kora óta diétázott, és mindent kipróbált.

A fordulópontot az EFT hozta életében, tudatosabbá vált azzal kapcsolatban, hogy mit és miért eszik. A probléma szerinte az, hogy evésünket érzelmeink vezérlik.

Nála is ez volt a probléma. Ha tényleg nagyon komolyan és szigorúan vette a diétát, akkor fogyott, de amint vesztett a lelkesedésből vagy stresszhatás alá került, esetleg valamilyen trauma történt vele, azonnal az ételhez menekült. Az EFT-vel ezt az érzelmi mozgatórugót tudjuk kezelni, amivel egyébként nem foglalkozunk.

Sandi elkezdte megfigyelni, hogy amikor elkezd enni (itt nem a rendes napi étkezésre és annak normális mennyiségére utal – ford. megj.), azt milyen érzelmek kísérik, milyen érzéseket akar elfedni, elnyomni az evéssel. Mi történt akkoriban?

Mindannyian tudjuk, hogy ha ismerjük is az EFT-t, a legnehezebb az, hogy eszünkbe jusson, hogy alkalmazzuk. Viszont ha megtesszük, akkor a kopogtatás semlegesíti azt az érzelmet. Amint megszabadultunk az adott érzelemtől, az „azonnal ennem kell valamit” érzés mozgatórugója is eltörik, és az érzés tovaszáll.

A lényeg tehát, hogy tudatában legyünk annak, amit teszünk, és legyen készenlétben egy olyan technika, amivel kezelni tudjuk a helyzetet ahelyett, hogy az evésbe menekülnénk. Az ételt gyakran használjuk érzéstelenítőként. A sajnálatos igazság az, hogy ha eleget és elég gyorsan eszünk, azalatt a testünk nem érez, eltompul. Elveszíthetjük a fonalat, hogy vajon mit is akartunk elérni a diétánkkal.

- Hogyan kopogtassunk az érzelmek által irányított evés megszüntetésére?

Sandi szerint többéle módon tehetjük ezt, akár előre is, amikor tudjuk, hogy bizonyos érzelmek fel fognak törni. Mivel néha az a legnehezebb, hogy pont akkor kopogtassunk amikor szükségünk van rá. Tehát egyszerűen kopogtathatunk azzal, hogy a múltban hogyan kezeltük ezt a helyzetet, és hogy most testünk sokkal felkészültebb arra, hogy legközelebb kezelni tudja a szituációt.

Nézzünk egy példát arra, hogy ezt miképpen oldjuk meg kopogtatással. Kezdjük a Karate ponton, ismételjétek háromszor az alábbi kijelentést:

Bár a múltban az érzelmeim irányítottak az evésnél, tudom, hogy mostantól ez megváltozhat.”

Szemöldök: “Hagytam, hogy az érzelmeim irányítsanak az evésnél.”

Szemsarok: “Hagytam, hogy az érzelmeim irányítsanak az evésnél.”

Szem alatt: “Hagytam, hogy az érzelmeim vezessenek az evésnél.”

Orr alatt: “Hagytam, hogy az érzelmeim vezessenek az evésnél.”

Áll: “Hagytam, hogy az érzelmeim irányítsanak az evésnél.”

Kulcscsont: “Hagytam, hogy az érzelmeim irányítsanak az evésnél.”

Kar alatt: “Hagytam, hogy az érzések irányítsanak az evésnél.”

Fejtető: “Étkezési szokásaim teljesen irányíthatatlanok voltak.”

Vegyünk egy mély lélegzetet, és engedjük ki.

Figyeld meg, hogyan érzel most. Szükség esetén kopogtass még egy-két kört a fenti kifejezésekkel, de ha úgy érzed, hogy túl vagy rajta, akkor folytasd egy pozitív körrel.

Szemöldök: „Tudom, hogy legközelebb másképp lehet.”

Szemsarok: „Tudom, hogy irányítani tudom az étkezésemet.”

Szem alatt: „Mélyen és teljes mértékben elfogadom magam.”

Orr alatt: „Tudom, hogy legközelebb másképp lesz.”

Áll: „Tudom, hogy irányítani tudom az étkezésemet.”

Kulcscsont: „Már nincs szükségem arra, hogy az érzéseim irányítsanak.”

Kar alatt: „Már nincs szükségem arra, hogy az érzelmeim határozzák meg, hogy mikor eszem.”

Fejtető: „Tudom, hogy legközelebb másképp lesz.”


- Ezek szerint kopogtathatunk még mielőtt az evéshez vezető érzés jelentkezne. Mit javasolsz, a nap melyik szakában tegyük?

Ha az érzelmi evés problémáját magadénak érzed, én a kopogtatást naponta rendszeresen végezném, mikor éppen nincs „ehetnékem”. Így akkor kopogtatsz, mielőtt még rádtörne az a „valamit ennem kell” érzés. Ezek után valószínűbb, hogy meg tudsz állni mielőtt nekiesnél az ételnek.

- Gyakran említed, hogy érzelmeink miatt esszük túl magunkat és akadályozzuk meg a fogyást. Melyek azok az érzelmek, melyek a súlyproblémákkal küzdő embereket irányítják?

Ezek elég klasszikus érzelmek, ilyen például a szorongás. Talán ez vezeti a listát, mivel az emberek a szorongásukat evéssel csillapítják. Ilyen társadalomban élünk: rengetegszer és rengeteget aggódunk és szorongunk. Az étel pedig mindig kéznél van, hogy enyhítse ezeket az érzéseket. A baj csak az, hogy sem az egészségünknek, sem a külsőnknek, sem az önbizalmunknak nem tesz jót.

Tehát a szorongás, a harag, az unalom, a bizonytalanság, a magányosság, a szomorúság, a gyász érzése néhány azok közül, melyeket rendszerint evéssel érzéstelenítünk. Azonban kopogtatással is kezelhetjük őket. (folyt. köv.)


2009. augusztus 10.

Margitszigeti EFT találkozó 2009. július 30.


Szeretném megosztani veletek egy közös kopogtatás és ismerkedés élményét, melyet több mint húszan osztottunk meg egymással július 30.-án a Margitszigeten.

A gondolat még kora tavasszal merült fel bennem, hogy milyen jó lenne összehozni azokat az embereket, akik gyakorolják az EFT-t vagy éppen terapeutaként ezzel a technikával dolgoznak. Az alapötlet az volt, hogy találkozzunk olyan kopogtató társakkal, akik segíthetnek nekünk, ha egy problémát – „megoldásra váró feladatot” – nem vagyunk képesek egyedül kezelni, másrészt pedig, ha van valaki, akit érdekel ez a technika, de még nem tud róla sokat, egy kis személyes tapasztalatot szerezhessen és feltehesse kérdéseit.

Elkezdtük tehát a szervezést, - mert szerencsére volt segítségem is benne, - Dénes Éva, és több, a technikát gyakorló társunk terjesztette a virtuális meghívót különböző weboldalakon és fórumokon.

Elérkezett a július 30, egy csütörtöki nap, délután öt óra környékén elkezdtünk gyülekezni a szigeten, a híd felöli szökőkútnál. Az EFT gyakorlókon kívül két terapeuta, Dénes Éva és Sághy András is megtisztelt bennünket a jelenlétével. Kerestünk egy kényelmes pázsitos helyet, beszélgettünk egy kicsit, majd elkezdtünk közösen kopogtatni. A témák többek között a méregtelenítés és az anyagi bőség bevonzása volt. Ezután pedig egy kötetlen beszélgetés keretén belül választ találtunk mindenki kérdésére.

Nagyon kellemes és tanulságos élmény volt, megismerkedhettünk sok olyan emberrel, akikkel ezután is szeretnénk tartani a kapcsolatot, és megegyeztünk abban is, hogy ez az alkalom csupán az első volt, mivel rendszeresíteni szeretnénk ezeket a találkozókat. Bárki csatlakozhat hozzánk, szeretettel várunk minden érdeklődőt. Az én email címemen facsavar(kukac)gmail.com bárki jelentkezhet, aki szeretne részt venni ezeken a találkozókon.

Még nincs meg a következő időpont, hisz mindenki dolgozik és családos, ezért a szervezés is ehhez kell, hogy igazodjon, de amint meglesz a következő alkalom dátuma, az EFT Fórumon és más fórumokon, hírlevelekben meg fogjuk hirdetni.

Jó kopogtatást addig is!

Üdvözlettel,

Kostyó-Fehér Mónika